COMPETITION 2018

 

Names of the competitors awarded special diplomas:

Diploma  *Nevena Popović*Emanuel Puček ,Zagreb, Croatia

  • Special diploma for artistic achievement – Lucija Matijević , Zagreb, Croatia
    Special diploma for the performance of S.Rachmaninoff etude- Isidora Sinadinović, Belgrade, Serbia
    Special diploma for the performance of  R. Schumann- Mina Stupar, Belgrade, Serbia 
  • Special diploma for the performance of F. Liszt Etude – Leon Korman, Zagreb, Croatia
    Special diploma for the performance of composition XX century- Karlo Furić Glavić, Zagreb, Croatia
  • Special diploma for the performance of  S. Prokofiev- Davud Vesnić, Belgrade, Serbia
  • Special diploma for the performance of F. Liszt Etude- Lana Sorak, Zagreb, Croatia
  • Special diploma  for the performance of  Kabalevsky  – Nađa Matić, Valjevo, Serbia
  • Special diploma  for the performance of  W. Gillock  – Vanja Štulić, Valjevo, Serbia
  • Special diploma for the performance of F. Liszt Etude- Mladen Maksović, Smederevo, Serbia 
    Special diploma for promising young artistBenjamin Goletić, Tuzla, Bosnia and Herzegowina  
    Special diploma for promising young artist – Ajla Muminović, Tuzla, Bosnia and Herzegowina 
    Special diploma for promising young artistAnja Mujagić, Tuzla, Bosnia and Herzegowina 
  • Special diploma  for the performance of  W. GillockAsja Azabagić, Tuzla, Bosnia and Herzegowina
    Special diploma for promising young artistPavle Stević, Banja Luka,Bosnia and Herzegowina
    Special diploma for promising young artist- Helena Vuković , Kolashin, Montentenegro
  • Special diploma for promising young artist Jana Jovanova, Radoviš, Makedonija
  • Special diploma for promising young artist- Marko Kovačević, Belgrade, Serbia
  • Special diploma for promising young composer- Veljko Nenadić, Belgrade, Serbia

Book of the Competition 2018

JURY
Aleksandar Serdar, FMU Belgrade
Dejan Sinadinović, FMU Belgrade
Dragana Pavlović, Serbia
Madalina Dorgo, Romania
Nenad Kačar, Croatia
Slađana Dedić, Bosnia i Herzegovina
Marija Maksimova, Macedonia
Branislava Ranitović, Serbia
Composition
Svetlana Savić, FMU Belgrade
Tatjana Milošević Mijanović, FMU Belgrade
Branka Popović, FMU Belgrade

Special diploma for the extraordinary achivement in pedagogy
prof. Slađana Dedić, Bosnia and Herzegowina  
prof. Barbara Bego Bojić,  Zagreb, Croatia
prof.  Nenad Kačar,  Zagreb, Croatia

THURSDAY May 3th

Piano I category
Piano II category
Piano III category
Junior
Chamber music I category
Complementary piano IB
Contempory piano I category

FRIDAY May 4th

Piano IV category
Piano V category
Piano VI category
Chamber music II category

SATURDAY  May 5th 2018

Piano VII category
Chamber music IV category
Amateurs
Contemporary piano I category
Complementary piano I A category
Complementary piano II A category
Complementary piano III category

SUNDAY 06.05.2018.

Piano VIII category
Piano IX category
Piano X category
Piano XI category

Composition